Blog / CZYM JEST I NA CZYM POLEGA POSTĘPOWANIE RESTRUKTURYZACYJNE?

CZYM JEST I NA CZYM POLEGA POSTĘPOWANIE RESTRUKTURYZACYJNE?

25 lutego 2020

To, co najbardziej powinno zainteresować przedsiębiorców to fakt, że takie postępowanie stwarza firmie warunki ochronne do działania – bez zagrożenia ze strony wierzycieli. Trzeba się jednak liczyć z tym, że do firmy może zostać wprowadzony zarządca sądowy, który co prawda, będzie mógł zawiesić część prowadzonych już egzekucji komorniczych, ale będzie miał także prawo odsunięcia zarządu i pełnienia jego funkcji.


CZYM JEST I NA CZYM POLEGA POSTĘPOWANIE RESTRUKTURYZACYJNE?

FIRMA PO WYJŚCIU ZARZĄDCY SĄDOWEGO BĘDZIE W STANIE W MIARĘ KONKURENCYJNIE FUNKCJONOWAĆ NA RYNKU.

Zadłużony przedsiębiorca powinien także wiedzieć, że od momentu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego nie wolno mu spłacać żadnych zaległości finansowych. Jedyny koszt jaki może ponosić, powinien wiązać się z funkcjonowaniem firmy, czyli wynagrodzenia pracowników, rachunki, zobowiązania podatkowe, ZUS. Pozostałe zaległości są zawieszone do momentu osiągnięcia porozumienia z wierzycielami.

Dotyczy tych firm, które znalazły się na krawędzi upadłości. Postępowanie restrukturyzacyjne staje się jedynym możliwym wyjściem z sytuacji kryzysowej. Dzięki restrukturyzacji, przedsiębiorstwo może wznowić wypłacalność i utrzymać się na rynku. Realizacja postępowania restrukturyzacyjnego, to przede wszystkim przywrócenie płynności finansowej firmy i zwiększenie jej rentowności.

CIEKAWOSTKA - MAŁY PRZEDSIĘBIORCA RÓWNIEŻ MOŻE SKORZYSTAĆ Z RESTRUKTURYZACJI

Poza oczywistymi przewagami, restrukturyzacja naprawcza wiąże się z pewnymi trudnościami w wielu obszarach. Koszty procesu restrukturyzacji są wysokie, stąd konieczność istotnej redukcji zatrudnienia, a więc utrata pracy i związane z nią trudności zwalnianych pracowników. Innych trzeba będzie przekwalifikować, co również pociąga za sobą koszty. Nie jest także łatwo o kredyt bankowy na prowadzenie restrukturyzacji. Te i inne czynniki mogą wzbudzać wiele obaw. Jednak stosunkowo szybko odczuwalne są korzyści postępowania restrukturyzacyjnego. Następuje wzrost dochodów, zmniejszenie wydatków i odroczenie zadłużenia, co prowadzi do wznowienia płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Polskie prawo przewiduje cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe i postępowanie sanacyjne.

OPRÓCZ RÓŻNIC, MAJĄ ONE SZEREG WSPÓLNYCH CECH:

  • Cel – restrukturyzacja przedsiębiorstwa, przede wszystkim jego zobowiązań, majątku, zatrudnienia i zarządzania,
  • Te same regulacje prawne dotyczące wierzytelności objętych układem, propozycji układowych, zawarcia i zatwierdzenia układu, skutków układu, zmian i uchylenia układu,
  • Wszystkie rodzaje postępowań obejmują przedsiębiorców zarówno zagrożonych niewypłacalnością, jak i niewypłacalnych; objęcie postępowaniem restrukturyzacyjnym firmy niewypłacalnej leży w interesie wierzycieli z uwagi na możliwość korzystniejszego ich zaspokojenia, niż w postępowaniu upadłościowym,
  • Każde z postępowań prowadzi do zawarcia układu, zatwierdzanego przez sąd, w celu optymalnego zaspokojenia wierzycieli przy maksymalnej ochronie restrukturyzowanego podmiotu.