Blog / Jak ochronić się przed komornikiem?

Jak ochronić się przed komornikiem?

28 sierpnia 2024


Jak ochronić się przed komornikiem?

Nieodbieranie telefonów, brak odpowiedzi na listy i wezwania — to nie jest dobry sposób na ochronę przed komornikiem. Co więcej, takie działania mogą tylko pogorszyć Twoją sytuację. Sprawdź, co zrobić, by uchronić swoją firmę i pozbyć się komornika.

Upadłość firmy

Ogłoszenie upadłości firmy to jedno z rozwiązań uznawanych za sposób na pozbycie się komornika. Jeśli postępowanie egzekucyjne wszczęto przed ogłoszeniem upadłości i dotyczy ono majątku będącego częścią masy upadłościowej, to zgodnie z przepisami prawa zostaje ono zawieszone. Egzekucję umarza się zaś wtedy, gdy dojdzie do ogłoszenia upadłości. Po tym prowadzenie działań egzekucyjnych wobec masy upadłościowej przestaje być możliwe.

Co istotne z punktu dłużnika, działania zostają zatrzymane zarówno wobec wierzytelności powstałych przed ogłoszeniem upadłości, jak również po.

Restrukturyzacja

Ochronę przed komornikiem i postępowaniem egzekucyjnym stanowi także restrukturyzacja, bez względu na to, jaki rodzaj zostanie zastosowany u dłużnika. Postępowanie o zatwierdzenie układu wstrzymuje postępowanie egzekucyjne prowadzone przeciwko dłużnikowi.

W przypadku przyspieszonego postępowania układowego, postępowanie egzekucyjne, które zostało rozpoczęte przed dniem otwarcia postępowania układowego i dotyczy wierzytelności objętej układem, ulega zawieszeniu. Zawieszenie to następuje automatycznie z dniem otwarcia przyspieszonego postępowania układowego. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku postępowania sanacyjnego. Postępowanie egzekucyjne majątku dłużnika, wchodzącego w skład masy sanacyjnej, wszczęte przed otwarciem postępowania sanacyjnego, zostaje wstrzymane.

Jak uniknąć komornika?

Ochrona przed komornikiem jest możliwa poprzez świadome i strategiczne działania, takie jak ogłoszenie upadłości lub rozpoczęcie restrukturyzacji. W obu przypadkach dochodzi do zawieszenia postępowania egzekucyjnego, co daje firmie czas na uporządkowanie swoich finansów. Restrukturyzacja przewyższa upadłość tym, że nie kończy działalności firmy. Nawet podczas trwania postępowania można wciąż prowadzić biznes, zarabiając i nie zwalniając pracowników. To szansa na poprawę niedziałających elementów, uregulowanie długów i ochronę przed komornikiem oraz bankructwem.

Unikanie kontaktu z komornikiem i ignorowanie wezwań nie jest skuteczną metodą ochrony. Prowadzi raczej to pogorszenia położenia dłużnika. Zamiast komplikowania sytuacji swojej firmy, warto zatem rozważyć formalne rozwiązania prawne, które oferują skuteczne narzędzia do zawieszenia postępowań egzekucyjnych i ochrony majątku przedsiębiorstwa. Świadome podejście do problemu pozwala na odzyskanie stabilności finansowej i dalsze funkcjonowanie firmy. Z pomocą doświadczonej kancelarii restrukturyzacyjnej możesz szybko i skutecznie wrócić na prostą i wrócić na rynek.