Koło ratunkowe dla firmy w kryzysie
9 grudnia 2022Co można zrobić, gdy firma traci płynność finansową? Kiedy należy podjąć stosowne działania? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Rok 2022 postawił przed przedsiębiorcami kolejne wyzwania. Od czasu pandemii covid-19 i związanych z nią lockdownów, liczba ogłaszanych przez firmy upadłości stale rośnie. Statystyki pokazują, że największe problemy z niewypłacalnością mają firmy w sektorze rolnictwa, budownictwa i transportu. Co można zrobić, gdy firma traci płynność finansową? Kiedy należy podjąć stosowne działania? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Trudna sytuacja gospodarcza (nie) do przeskoczenia
Obecna sytuacja gospodarcza i polityczna jest szczególnie trudna i przypomina bardziej “pole minowe” niż szerokie horyzonty rozwoju. Przedsiębiorcy dopiero teraz zaczynają odczuwać wyhamowanie gospodarcze związane z pandemią i w czasie tego trudnego okresu radzenia sobie z kryzysem muszą mierzyć się ze skutkami wojny w Ukrainie i rosnącą inflacją.
Wynikiem takich okoliczności jest:
- zwiększenie kosztów produkcji wskutek wzrostu cen gazu, energii i surowców,
- problemy z pozyskaniem finansowania,
- wzrost kosztów stałych,
- opóźnienie w łańcuchach dostaw,
- niemożność przeniesienia ciężaru kosztów na konsumentów
- zmniejszenie działań inwestycyjnych i upadek inwestycji, przede wszystkim deweloperskich oraz budowlanych.
Skoro przedsiębiorcy muszą mierzyć się z takimi problemami, nic dziwnego, że coraz częściej tracą płynność finansową i stoją na skraju bankructwa. Aktualne statystyki nie pozostawiają złudzeń… Od stycznia do listopada 2022 r. 337 firm ogłosiło upadłość a 2124 zdecydowało się na postępowanie restrukturyzacyjne. Jeszcze smutniejsze są statystyki dotyczące zaprzestania prowadzenia biznesu - ten krok podjęło w tym roku blisko 162 tys. dużych, średnich i małych przedsiębiorstw. Natomiast niespełna 248 tys. działalności zostało zawieszonych.
W czasie tak niestabilnym dla rozwoju biznesu warto zwrócić uwagę na narzędzia, z których może skorzystać każda firma w trudnej sytuacji finansowej. Jeśli jej wyniki po raz kolejny są negatywne, warto sięgnąć po “koło ratunkowe” - restrukturyzację przedsiębiorstwa.
Kiedy warto pomyśleć o restrukturyzacji przedsiębiorstwa?
Sytuację firmy warto zweryfikować nawet w sytuacji, gdy nie ma jeszcze faktycznych problemów. Zawsze łatwiej jest “zapobiegać niż leczyć”. Należy pamiętać, że z restrukturyzacji skorzystać można już nawet w momencie powstania obawy popadnięcia w stan niewypłacalności.
Przypomnijmy, że o niewypłacalności mówimy, gdy dłużnik nie reguluje zobowiązań od co najmniej 3 miesięcy. Niewypłacalność osób prawnych lub jednostek organizacyjnych ze zdolnością prawną ma miejsce w chwili, gdy ich zobowiązania finansowe są wyższe niż wartość majątku, a sytuacja ta utrzymuje się przez ponad 2 lata.
Rozpoczęcie procesu restrukturyzacji z jednej strony zabezpiecza płynność finansową przedsiębiorcy i umożliwia zawarcie porozumień z wierzycielami, a z drugiej strony tworzy bufor ochronny, który zabezpiecza go przed niekorzystnymi (a możliwymi) działaniami wierzycieli. Jest to czas, który przedsiębiorca może przeznaczyć na odbudowę i rozwój swojej firmy. Może w tym okresie przygotować się do spłaty zobowiązań zgodnie z nowym harmonogramem spłaty oraz podjąć dalsze decyzje co do prowadzenia działalności.
Razem raźniej… ale przede wszystkim skuteczniej i bezpieczniej!
Pomagamy przedsiębiorcom w przygotowaniu i przeprowadzeniu planu restrukturyzacyjnego. Rozpoczynamy od analizy, audytu i opracowania strategii, aby sprawdzić, w jakim stanie jest firma i co może zrobić, aby zabezpieczyć jej interesy. Naszych klientów otaczamy opieką prawników i analityków finansowych, co daje im poczucie bezpieczeństwa, a nam pozwala działać skutecznie. Zgodnie z prawem przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z 4 rodzajów restrukturyzacji. Dbamy o to, aby wybrać właściwe i najkorzystniejsze dla nich rozwiązanie, dostosowane do ich aktualnej sytuacji.
Nasze sukcesy? Każdego miesiąca konsultujemy średnio 300 przedsiębiorców, z czego 20% jest kierowanych bezpośrednio na działanie restrukturyzacyjne, a w pozostałych przypadkach tworzymy modele biznesowe. Każdego miesiąca nadzorujemy kilkadziesiąt postępowań restrukturyzacyjnych.
Jeśli Twoja firma nie radzi sobie z problemami finansowymi - zgłoś się do nas i zapewnij sobie sprawdzoną pomoc! Wykonamy bezpłatną analizę sytuacji finansowej Twojego biznesu i wskażemy Ci dalsze możliwości działania.