Blog / Negocjacje dla Przedsiębiorców — czyli co przed restrukturyzacją

Negocjacje dla Przedsiębiorców — czyli co przed restrukturyzacją

2 października 2023

Gdy firma zaczyna wpadać w kłopoty finansowe i powoli staje się niewypłacalna, przedsiębiorcy szukają najlepszych rozwiązań, by wyjść z niefortunnej sytuacji. Czasem sięgają po kolejne kredyty, co jeszcze bardziej wpędza ich w spiralę zadłużenia. Inni wybierają skuteczne rozwiązanie, jakim jest restrukturyzacja, i z naszą pomocą wyprowadzają firmę na prostą. Ale co w sytuacji, gdy jest na nią zbyt wcześnie?


Negocjacje dla Przedsiębiorców — czyli co przed restrukturyzacją

Negocjacje — krok przed restrukturyzacją

Kiedy zaczynają się problemy finansowe, należy działać natychmiast, np. poprzez zdecydowanie się na negocjacje z wierzycielami. Mimo że przedsiębiorcom często wydaje się, że samodzielnie poradzą sobie z problemami, skoro dotąd sami prowadzili biznes, jest to błędne podejście.

W negocjacjach istotne są merytoryczne objaśnienia sytuacji dłużnika, a więc wsparcie profesjonalistów jest tu niezbędne. Wierzyciele muszą uświadomić sobie, co maksymalnie mogą otrzymać od dłużnika i jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla obu stron.

Negocjacje to często dobre narzędzie dla przedsiębiorców, którzy potrzebują wsparcia z jednym lub większą liczbą wierzycieli, a na restrukturyzację w ich biznesie jest jeszcze zbyt wcześnie, lub stan, w którym się znajdują nie kwalifikuje ich do postępowania restrukturyzacyjnego. Polegają na przeprowadzeniu rozmów w obrębie zmniejszenia zobowiązania, zawarcia porozumienia odnośnie jego dalszej spłaty, umorzenia części zobowiązania, czy odroczenia płatności. Mogą dotyczyć jednego z tych elementów lub wszystkich.

Zalety negocjacji

Skorzystanie z negocjacji może przynieść dłużnikowi sporo korzyści. Wśród nich są m.in.:

  • uzyskanie zgody na zawarcie porozumienia między dłużnikiem a wierzycielami,
  • umorzenie części zobowiązań lub odroczenie płatności dłużnika,
  • jest to również tańsze rozwiązanie, nie wymagające ponoszenia kosztów postępowania restrukturyzacyjnego.

Jak działamy?

Decydując się na negocjacje, skieruj się do skutecznej kancelarii. W Biznes na Plus zapewnimy Ci kompleksową opiekę i wsparcie na każdym etapie.

Krok po kroku:

  • przygotujemy niezbędne dokumenty,
  • pomożemy Ci uzupełnić formularze,
  • będziemy Cię reprezentować przed wierzycielami, aż do zawarcia ugody,
  • przeprowadzimy negocjacje.

Przedsiębiorco, jeśli zauważysz, że Twoja firma wpada w kłopoty finansowe, nie czekaj, aż będzie za późno. Umów się na spotkanie ze specjalistą i zacznij negocjacje.