BEZPŁATNE SPOTKANIE ONLINE - Jak uchronić firmę przed ryzykiem upadłości? ZAPISZ SIĘ!
Blog / MIKRO FIRMY I ŚREDNIE PRZEDSIĘBIORSTWA NAJBARDZIEJ DOTKNIĘTE PRZEZ KRYZYS

MIKRO FIRMY I ŚREDNIE PRZEDSIĘBIORSTWA NAJBARDZIEJ DOTKNIĘTE PRZEZ KRYZYS

12 maja 2020

Mikro firmy i średnie przedsiębiorstwa najbardziej dotknięte przez kryzys. Brak im wystarczających środków finansowych, które pomogą w przetrwaniu przedłużającego się przestoju spowodowanego pandemią. Jakie rozwiązania przewidują eksperci?


MIKRO FIRMY I ŚREDNIE PRZEDSIĘBIORSTWA NAJBARDZIEJ DOTKNIĘTE PRZEZ KRYZYS
fot. Shutterstock.com

NAJPRAWDOPODOBNIEJ MAŁE PRZEDSIĘBIORSTWA ZOSTANĄ WYKUPIONE PRZEZ WIĘKSZE FIRMY

Dzięki utworzeniu się tego rodzaju spółek, powstrzymają masowe zwolnienia oraz zamknięcie dobrze prosperujących wcześniej działalności. Pierwszych tego typu konsolidacji możemy się spodziewać w przeciągu najbliższych miesięcy, zwłaszcza w przypadku branży restauracyjnej, hotelarskiej oraz turystycznej. Jak wynika z badania PIE i PFR – 39 proc. polskich firm przewiduje, że posiada zapasy finansowe pozwalające im przetrwać okres powyżej trzech miesięcy. Pawie połowa (47 proc.) ma środki finansowe na maksymalnie kwartał, a 11 proc. nie posiada żadnych rezerw. Im większa firma tym problemy ekonomiczne są mniejsze. Według badań przeprowadzonych przez KRD - ponad 50% przedsiębiorców spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji finansowej w przeciągu najbliższych 3 miesięcy.

NAJWIĘCEJ Z RZĄDOWEJ POMOCY KORZYSTAJĄ MAŁE I MIKROPRZEDSIĘBIORSTWA

Jednak ponad 3/4 z nich ocenia wsparcie za niewystarczające i ocenia swoje szanse przetrwania na rynku około przez 3miesiące nim ogłoszą bankructwo. Badania KRD wykazują, że wiele firm skłania się ku obniżeniu wynagrodzeń pracowników, znaczna mniejszość do zwolnień (ponad 60% deklaruje utrzymanie stanowisk pracy) i tu najbardziej narażone są sektor handlu oraz produkcji. Wykwalifikowany pracownik stanie się celem dla firm z większymi zasobami finansowymi, które odkupią go po znacznie lepszej cenie niż przed panującym kryzysem. Okres wychodzenia danej firmy ze stagnacji jest uzależniony od jej przygotowania oraz od tego, jak długo będą się przeciągać panujące obostrzenia.

Źródło: tvn24.pl, biznes.newseria.pl